Higienizacja jamy ustnej

Trudno zachować zdrowe zęby bez prawidłowej higieny jamy ustnej. Leczenie chorych zębów bez ich późniejszej ochrony, nie pozwoli zbyt długo nacieszyć się pięknym uśmiechem. Regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów niweluje zagrożenie jakim są pozostawione resztki pokarmowe i rozwijające się tym samym bakterie, nie usuwa jednak kamienia nazębnego. Tworzy się on z kolejnych warstw zmineralizowanej płytki nazębnej, a jego długotrwała obecność powoduje demineralizację szkliwa i próchnicę, sprzyja powstawaniu stanów zapalnych dziąseł oraz tkanek przyzębia. Dla utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej niezbędna jest zatem profesjonalna higienizacja wykonywana w gabinecie stomatologicznym.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Dlaczego na moich zębach pojawia się kamień, skoro myję je regularnie?
Osadzanie kamienia nazębnego jest kwestią bardzo indywidualną, zależy od rodzaju pokarmów jakie spożywamy, czy współczynnika pH naszej śliny. Powstawaniu ciemnych osadów i przebarwień nazębnych sprzyja palenie tytoniu oraz duża ilość wypijanej dziennie kawy i herbaty. Aby lepiej zapobiegać powstawaniu kamienia, należy myć zęby bardzo dokładnie, zarówno za pomocą szczoteczki jak i nici dentystycznej.

2. Czy istnieją domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego?
Nie istnieje dobra, domowa metoda na pozbycie sie kamienia nazębnego. Tworzy się on ze zmineralizowanych złogów nazębnych, a te są zbyt twarde, aby usunęła je szczoteczka czy nić dentystyczna. Ponad to niektóre złogi mogą być umiejscowione w szczelinie dziąsłowej, co sprawia, że sę one niewidoczne dla pacjenta. W różnych gazetach czy na stronach internetowych przeczytać można o domowych sposobach radzenia sobie z kamieniem, takich jak czyszczenie zębów sodą oczyszczoną czy stosowanie pasków wybielających. To mity. Metody te w żadnym stopniu nie są skuteczne, pomagają jedynie wizualnie, rozjaśniając zęby, podczas gdy kamień nazębny pozostaje i nadal negatywnie oddziałuje na zęby i dziąsła. Najbezpieczniejszą i dającą gwarancję skuteczności metodą jest profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym.

3. Jak wygląda profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej?

Zabieg taki składa się z kilku etapów. Pierwszym jest scalling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego. Przez wysokiej częstotliwości drgania końcówki urządzenia,
kamień nazębny odpada, nie uszkadzając powierzchni zęba. Drugim etapem higienizacji jest piaskowanie, podczas którego rozpylane sa pod ciśnieniem ziarenka dwuwęglanu sodu. Oczyszczają one zarówno powierzchnię zębów jak i przestrzenie międzyzębowe. Trzecim i przedostatnim etapem jest polerowanie powierzchni zębów pastą polerującą. Po wypolerowaniu zębów, można ostatni raz przepłukać jamę ustną. Zakończeniem hignienizacji jest fluoryzacja, dzięki której zwiększy się odporność zębów przed próchnicą. Fluoryzacja pomoże także na nadwrażliwość pozabiegową. Po tym ostatnim etapie higienizacji powinno się powstrzymać od spożywania posiłków i napojów na czas ok. 2 godzin.

4. Jak często należy poddawać się zabiegowi higienizacji?
Częstotliwość przeprowadzania higienizacji zależy od stopnia podatności pacjenta na osadzanie się kamienia nazebnego. Higienizację jamy ustnej powinno się przeprowadzać co pół roku, jednak u niektórych osób jej wykonywanie może być konieczne częściej.

Copyright @ 2024   DobraDentystka.pl   |   Kontakt