Ortodoncja dla dorosłych

Ortodoncja jest dziś na tyle rozwinięta, że pozwala na leczenie wad zgryzu oraz kosmetyczne korekty ustawienia zębów również u osób dorosłych, bez jakiegokolwiek ograniczenia wieku.
Właściwy zgryz i dobrze ułożone zęby przyczyniają się nie tylko do pięknego uśmiechu i atrakcyjnego wyglądu, wpływają też pozytywnie na nasze zdrowie, ponieważ nieprawidłowości w ustawieniu zębów utrudniają właściwą higienę jamy ustnej, a co za tym idzie sprzyjają chorobom przyzębia.

Leczenie ortodontyczne osób dorosłych podobne jest do leczenia nastolatków, choć trwa nieco dłużej, ponieważ wraz z wiekiem organizmu wzrasta też czas rekonwalescencji. Proces regulacji położenia zębów powinien być z tego względu wydłużony, tak aby zęby miały czas się ustabilizować. Innym elementem różnicującym zazwyczaj ortodoncję nastolatków od ortodoncji dorosłych jest konieczność usunięcia jednego lub dwóch zębów u osób dorosłych. Wynika to z braku plastyczności szczęki, która to występuje jedynie w okresie wzrostu kości. Jeśli u nastolatka szczęka nie mieści wszystkich prawidłowo ułożonych zębów, ortodonta może ją rozciągnąć, proces ten jest jednak niemożliwy u osoby dorosłej, stąd konieczność ekstrakcji. Przebiega ona oczywiście pod znieczuleniem, aby była dla pacjenta jak najmniej dyskomfortowa. Po ewentualnej ekstrakcji następuje założenie aparatu ortodontycznego. Pacjent może odczuwać ucisk i lekki dyskomfort, nie utrzymujący się jednak dłużej niż tydzień.

Najczęściej zadawane pytania:

1. Jak długo będzie trwało leczenie ortodontyczne?
Wszystko zależy od wady zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Przyjmuje się, że leczenie może trwać od 1,5 do 2,5 roku.

2. Czy osoba nosząca aparat może normalnie mówić?
Tak, zwyczajny aparat nie ma wpływu na mowę. Można śpiewać w zespole czy recytować wiersze i nie powinno się odczuwać żadnej różnicy.

3. Czy osobę nosząca aparat obowiązuje specjalna dieta?
Właściwie można jeść wszystko, zgodnie ze swoimi kulinarnym gustem, jedynie przez pierwszy tydzień od założenia aparatu warto się ograniczyć do miękkich pokarmów, ze względu na odczuwalny ucisk. Nie jest zalecane żucie gumy, która lubi przyklejać się do aparatu. Ponad to cukier zawarty w gumach gromadzi się pod aparatem i może wywołać próchnicę. Z podobnych powodów odradzane są krówki, tofii, batony z masą karmelową czy karmelowo-orzechową.

4. Czy noszenie aparatu może wywoływać ból?
Przez pierwszy tydzień aparat może być dla Pacjenta dyskomforowy, wywoływać ucisk czy bolesność warg. Zanim Pacjent przyzwyczai się do aparatu mogą powstać drobne otarcia, należy wówczas przepłukiwać jamę ustną ciepłym roztworem sody, a urazy zagoją się do tygodnia, najpóźniej dwóch. W razie wystąpienia silniejszego bólu jamy ustnej w pierwszym tygodniu, można użyć woskowej nakładki ochronnej na wewnętrzne powierzchnie warg.

5. Czy mogę nosić aparat, jeśli mam alergię na nikiel, chrom lub miedź?
Zdarzają się alergie na metale, ale dla osób z tego rodzaju problemami dostępne są materiały nie zawierające tych alergenów. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, jak zapalenie jamy ustnej czy miejscowe stany zapalne na styku zamków ze skórą, utrzymujących się dłużej niż 2 tygodnie, należy skontaktować się z ortodontą.

6. Czy z aparatem ortodontycznym można się całować?
Wszystko zależy od rodzaju aparatu. Współczesne aparaty są zazwyczaj mniejsze i nie stanowią przeszkody w całowaniu, jednak w przypadku tradycyjnego aparatu można przy pocałunkach można odczuwać dyskomfort.

7. Czy leczenie ortodontyczne może wywołać problem ze stawem skroniowo-żuchwowym?
Nie jest znany ani jeden przypadek uszkodzenia stawu, ponieważ przed leczeniem ortodontycznym wykonuje się zdjęcia Rtg i tym samym stwierdza ewentualne zagrożenie, dobierając właściwy sposób leczenia.

8. Czy leczenie ortodontyczne wymaga prześwietleń?
Nie należy się obawiać prześwietleń, w nowoczesnych, cyfrowych aparatach rentgenowskich dawka promieniowania jest nawet o 90% niższa niż w tradycyjnym sprzęcie Rtg. Prześwietlenia są niezbędne dla prawidłowego zaplanowania i monitorowania leczenia. Lekarz musi mieć pewność, że nie występują żadne problemy z kośćmi lub zębami i ich korzeniami.

Copyright @ 2024   DobraDentystka.pl   |   Kontakt