Jak zniwelować ból po założeniu aparatu ortodontycznego?

Jak zniwelować ból po założeniu aparatu ortodontycznego

Decyzja o założeniu stałego aparatu ortodontycznego przynosi liczne korzyści. Niestety niejednokrotnie wiąże się również z bólem. Na szczęście dzięki nowoczesnym technologiom laserowym, z bólem wywołanym założeniem aparatu ortodontycznego, można skutecznie walczyć.

Aparat ortodontyczny pozwala spełnić marzenie o pięknym uśmiech, będąc jednocześnie narzędziem niezbędnym do wyleczenia wad zgryzu. Krzywe, stłoczone zęby to bowiem nie tylko defekt kosmetyczny, ale także powód wielu problemów zdrowotnych na czele z próchnicą, chorobami przyzębia, uszkodzeniami mechanicznymi zębów czy zaburzeniami funkcji żucia i mowy.

Część pacjentów odkłada jednak decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego w obawie przed ewentualnymi dolegliwościami bólowymi. O ile samo zakładanie aparatu nie boli, tak pierwsze dni leczenia ortodontycznego nie należą do przyjemnych. Chociaż wszyscy mamy inny próg bólu, to początki bywają trudne dla każdego. W pierwszych dniach po założeniu aparatu, ból jest naturalnym zjawiskiem, ponieważ na zęby oddziałują siły, które sprawiają, że delikatnie i niezauważalnie dla nas zaczynają się one przemieszczać w kości. Najczęściej ból pojawia się po 2-3 godzinach od założeniu aparatu, szczyt osiąga po dobie, a następnie łagodnieje, by po tygodniu całkowicie zniknąć. Niestety, trudne chwile często powracają po każdej kolejnej aktywacji aparatu, gdy lekarz zmienia jego ułożenie i na zęby zaczynają oddziaływać nowe siły. Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że występowanie bólu po wizycie kontrolnej jest zjawiskiem normalnym i świadczy o postępującym leczeniu i korekcie zgryzu.

Najpopularniejszym sposobem walki z bólem po założeniu aparatu ortodontycznego były dotychczas farmakologiczne środki przeciwbólowe. Za stosunkowo skuteczny i bezpieczny uchodzi Paracetamol (Panadol, Apap). Popularny i dostępny bez recepty Ibuprofen jest z kolei uważany za substancję niekorzystnie wpływającą na leczenie ortodontyczne. Jego przewlekłe stosowanie, w dużych dawkach, bardzo wyraźnie spowalnia ortodontyczny ruch zębów. Z tego względu, w czasie leczenie ortodontycznego, Ibuprofen zalecamy stosować wyłącznie doraźnie.

"Skuteczną walkę z bólem umożliwia specjalny laser..."

Dzięki nowoczesnym technologiom, w Centrum Implantologii i Ortodoncji Adrianny Badory, ból zębów związany z założeniem aparatu na zęby oraz ból po każdej aktywacji ortodontycznej możemy efektywnie uśmierzyć bez użycia farmakologii. Skuteczną walkę z bólem umożliwia specjalny laser, pochodzący od polskiego lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii laserowych – Centrum Techniki Laserowej. Zaaplikowanie wiązki lasera niskoenergetycznego znacząco znosi ból zębów, co potwierdzają obserwacje naszych pacjentów. Terapia laserowa jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta. W trosce o pełne bezpieczeństwo naszych pacjentów, profilaktycznie nie wykonujemy jednak terapii laserowej w przypadku kobiet w ciąży oraz pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe.

Copyright @ 2024   DobraDentystka.pl   |   Kontakt