Zalecenia pozabiegowe

Informacje dla pacjenta po wypełnieniu zęba
Po założeniu wypełnienia na ząb nie trzeba ograniczać spożywania posiłków ani napojów. Najczęściej po standardowym wypełnieniu nie występują żadne dolegliwości, zdarzyć się jednak może, że jakiś czas po zabiegu pacjent będzie odczuwał niewielki dyskomfort.
Wypełniony ząb ma prawo reagować 2 do 3 dni na nagryzanie czy zmiany temperatury. Reakcja taka jest całkowicie normalna, a stopień jej nasilenia zależy od kondycji zęba przed zabiegiem. Jeśli pacjent posiada wrażliwe dziąsła, mogą wystąpić również dolegliwości związane z niewielkim podrażnieniem dziąsła w miejscu założenia paska oddzielającego ząb podczas zabiegu. Na ewentualne zaczerwienienie i dyskomfort pomoże płukanie jamy ustnej płynem „Eludril” (można go kupić w aptece bez recepty) czy naparem z szałwii i rumianku. W przypadku dolegliwości utrzymujących się dłużej, pacjent powinien zgłosić się ponownie do stomatologa.

Informacje dla pacjenta po leczeniu kanałowym
Przyczyną leczenia kanałowego jest zazwyczaj ból pacjenta spowodowany ostrym stanem zapalnym miazgi zęba. Stomatolog oczyszcza kanał z bakterii i szczelnie go wypełnia, aby nie doszło do ponownego zakażenia, jednak stan zapalny okolicy okołowierzchołkowej organizm pacjenta musi zwalczyć samodzielnie. Zanim to nastąpi, mogą występować niewielkie dolegliwości, zwłaszcza przy nagryzaniu, utrzymujące się jednak nie dłużej niż kilku dni. Pomóc w tej sytuacji mogą łagodne leki przeciwzapalne typu Ibuprom czy Apap wydawane w aptece bez recepty. Jeśli stomatolog przepisał antybiotyk, należy go stosować zgodnie z zaleceniami. Można również przyłożyć do policzka zimny okład i oszczędzać leczony ząb starając się nie gryźć nim zbyt mocno. W razie nasilenia dolegliwości lub ich utrzymywania się dłużej niż kilka dni, należy zgłosić się do stomatologa.

Informacje dla pacjenta po usunięciu zęba
Zagryziony gazik, umieszczony przez stomatologa po usunięciu zęba, można wypluć nie wcześniej niż po 30 minutach. Jeśli odczuwa się pragnienie, można w tym czasie napić się napoju przez słomkę, uważając jednak, aby gazik wciąż pozostał zagryziony. Przez co najmniej dwie godziny nie powinno się nic jeść, następnie zaś należy ograniczyć się do pokarmów miękkich co najmniej do końca dnia. Normalny posiłek można jeść po ok. 2 dniach. Warto powstrzymać się od ciężkich prac oraz opalania się. Należy zachować prawidłową higienę jamy ustnej, szczotkować zęby i czyścic nicią dentystyczną. Jeśli stomatolog zalecił antybiotyk, należy go zażywać zgodnie ze wskazaniami. Częste i intensywne płukanie jamy ustnej szałwią czy rumiankiem grozi wystąpieniem suchego zębodołu, dlatego należy być ostrożnym.
Jeśli dolegliwości nie ustępują lub są szczególnie silne, należy zgłosić się do stomatologa. W przypadku gdy kontakt ze stomatologiem jest niemożliwy, można umieścić w suchym zębodole ćwiartkę niepowlekanej polopiryny, oraz bardzo delikatnie popłukać jamę ustną roztworem sody oczyszczonej z wodą w proporcjach: łyżeczka sody na 0,5 szklanki wody, lub wody z wodą utlenioną w proporcji 1 łyżka wody utlenionej na 0,5 szklanki wody.

Informacje dla pacjenta po operacji na przyzębiu
Aby uniknąć bólu, należy zażywać co 4 godziny zalecone leki przeciwbólowe, biorąc pierwszą dawkę jeszcze przez ustaniem działania znieczulenia. Zażywanie leków przeciwbólowych na czczo powoduje mdłości, dlatego warto przyjmować je po posiłku. Antybiotyk, jeśli został zalecony, należy zażywać zgodnie ze wskazówkami lekarza. Należy pamiętać, że przyjmując leki przeciwbólowe i antybiotyki nie wolno spożywać alkoholu.
W ciągu kilku dni po zabiegu warto ograniczyć się do miękkich pokarmów, które nie będą podrażniać okolic operowanego miejsca. Lepiej też unikać pokarmów mlecznych i gorących napojów. Miękkie produkty, które dostarczą odpowiednich składników odżywczych to: jajka, mięso mielone, banany, ryba, płatki, galaretka i chleb, zaś soki owocowe i pomidorowe, bogate w witaminę C, przyśpieszą gojenie. Przez kilka dni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
Aby zmniejszyć ewentualny obrzęk, można przykładać na zewnętrzną stronę twarzy w okolicy operowanego miejsca zimne okłady w 15 minutowych odstępach czasu (15 minut okładu na 15 minut przerwy) przez 4 godziny po zabiegu. Rada na krwawienie z operowanego miejsca (jeśli takie wystąpi) jest delikatne trzymanie zimnej wody w ustach, w rejonie opatrunku. Można też zamoczone torebki czarnej herbaty, gazy lub chusteczki higieniczne przyłożyć od obu stron na ranę (na części językowej jedną i policzkowej drugą) i dociskać przez ok. 20 minut. W przypadku nieustępującego krwawienia należy koniecznie zgłosić się do stomatologa.
Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest bardzo ważne dla procesu gojenia. Nie powinno się energicznie i często płukać ust, można jednak robić to delikatnie letnią woda z solą czy płynem Eludril. Powierzchnie zębów w okolicy miejsca zabiegu szczotkujemy łagodnie specjalną super miękką szczoteczką, pozostałą część jamy ustnej należy czyścic normalnie, za pomocą szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznej.

Copyright @ 2024   DobraDentystka.pl   |   Kontakt